Програма “Екоучилища” е най-голямата международна глобална програма за устойчиви училища, която се инициира и ръководи от неправителствени организации, членове на Фондацията за Екологично Образование. Тя е инициатива на „Девин“ ЕАД, споделена от Българско сдружение „Син флаг“, подкрепена от МОСВ и МОН.
Програмата стартира през 1994 година в отговор на предизвикателството за обединение на усилията на младите хора за разрешаване на екологичните проблеми и устойчивото развитие. Програма „Екоучилища“ предлага да се приложи интегрирана система за екологично управление на училищата, базираща се на подхода ISO 14001/EMAS. Тя насърчава участието на учители и ученици в практически дейности, които водят до намаляване на вредното въздействие над околната среда и консумацията на вода и енергия. Реализираните икономии в значителна степен облекчават издръжката на училищата и общинските бюджети. Приоритетни теми през първите години след стартирането на програмата са: “Вода”, “Отпадъци”, “Енергия”, “Транспорт”, “Шум”, “Природа и биоразнообразие” и “Здравословен живот в училище”.
В програмата участват 59 000 училища от 74 държави в света, а към момента в нея участват 20 милиона деца.
Kампанията “Влез в зеления кръг” е съвместна инициатива на Девин ЕАД и Българско Движение „Син флаг“ за въвеждане на програма „Екоучилища“ в България. Тя има за цел да изгради най-голямата мрежа от Екоучилища на Балканския полуостров и да подготви бъдещото поколение на България като активни граждани, които поемат обществената отговорност за опазване на околната среда.
„Девин“ ЕАД е водеща бутилираща компания в България, която вече 30 години свързва хората и природата за един по-здравословен начин на живот.Основен приоритет на компанията е да има положително въздействие върху света. Мисията на „Девин“ ЕАД е да използва силата на бизнеса за разрешаване на социални и екологични проблеми, и да вдъхновява и други компании да се присъединят към устойчивата трансформация на бъдещето. През 2022 компанията получава международното признание B-Corp сертификат като част от трансформацията на глобалната икономика в интерес на човека, общността и планетата Земя.
Българско сдружение „Син флаг“ е нестопанска, неправителствена организация, която работи в сферата на екологичното образование. Тя е основана на доброволчески принцип и си е извоювала място в авангарда на екологичните организации в България с дейности и инициативи, посветени на опазването на околната среда. В своята 30-годишна история Българско Движение „Син флаг” е предпочитан партньор на национални и международни организации в реализацията на съвместни инициативи и очаква нови предизвикателства в сферата на екологичното образование, опазването на околната среда и задълбочени сътрудничества със съмишленици, за да превърнем заедно света в едно по-добро място.
Фондацията за екологично образование (FEE) е една от най-големите организации за екологично образование в света, с над 100 организации-членове в 81 страни. Със своя опит от над 40 години чрез своите пет програми – Екоучилища, Син флаг, Учим за гората, Млади репортери за околната среда, Зелен ключ тя обръща внимание на ДЕВИН ЕАД (създадена през 1992 г) Българско Движение Син флаг (създадено през 1993 г) FFE (създадена през 1981 г) https://www.devin-bg.com/ www.blueflag.bg 1 неотложните заплахи от изменението на климата, загубата на биоразнообразие и замърсяването на околната среда, и предлага методи за справяне с тях. Образователните програми на Фондацията дават възможност на младите хора да създадат екологично съзнателен свят чрез подход, базиран на решения, и са световно признати за насърчаване на устойчиви бизнес практики и опазване на природните ресурси.
Октомври 2024г.
Създаване на екокомитет
През месец октомври СУ „Васил Левски“ започна работа по първата стъпка от методологията на програмата – създаване на екокомитет, чиято роля е да управлява работата по екологичните инициативи в училището. В него се включиха учители, ученици, както и представители на местната общност.
Изработване на баджове
Учениците от специалност „Компютърен график“ изработиха дизайна на отличителните знаци – баджове, които ще притежават всички представители на екокомитета.
Първо заседание на екокомитета
На 25.10.2024г бе проведено първото заседание на екокомитета, в който участие имат както най-малките възпитаници на училището, така и учениците от прогимназиален и гимназиален етап.
Ноември 2024г.
Екопреглед
На 15.11.2024г. учениците извършиха екопреглед на училищната сграда и двора на училището
Участие в инициативата „Гората на децата“, организирана от Община Елин Пелин.
На 22.11.2024г. учениците от СУ „Васил Левски“ участваха в организирана от Община Елин Пелин инициатива „Гората на децата“, инициирана от председателя на Общински съвет – господин Богомил Бранков, с подкрепата на кмета на Общината – г-н Ивайло Симеонов и общинската администрация.
Всяко дете получи жълъд, който засади и обеща да се грижи за него през зимния сезон. С настъпването на пролетта, малките дръвчета ще бъдат засадени от децата на специално обособен терен, който ще бъде мястото на „Гората на децата“, където всяко дръвче ще напомня за усилията, които децата са вложили, за да защитят природата.
Залесяване на училищния двор
На 28.11.2024г. по инициатива на екокомитета в училището и в изпълнение на плана за дейността по програма „Екоучилища“, с ентусиазъм и грижа за природата в двора на основната сграда на СУ „Васил Левски“ бяха засадени фиданки летен и червен дъб. Тази прекрасна инициатива бе осъществена благодарение на ЮЗДП ТП „Държавно горско стопанство Елин Пелин“, което предостави дарение от 20 броя фиданки червен и летен дъб.
Под ръководството на инж. Мария Георгиева – ръководител ГС и член на екокомитета в училището, учениците от 8.а, 8.в, 10.б и 12.а клас, заедно със своите класни ръководители,, се включиха активно в засаждането на дръвчетата. Така те дадоха своя принос за озеленяването на училищния двор и създаване на една по-чиста и зелена среда.
Декември 2024 г.
Изработване на кошчета за класните стаи
В началото на месец декември малките ученици изработиха и поставиха в класните си стаи кошчета за разделно събиране на отпадъците. Дадоха си обещание, че всеки изхвърлен от тях отпадък, ще бъде поставен в правилното кошче.
Поставяне на кошове за разделно събиране в коридорите
С подкрепата на директора на училището, г-жа М. Христова, учениците получиха нови кошове за разделно събиране на отпадъците, които поставиха в коридорите на училището си.
Кампания за събиране на пластмасови капачки
Учениците от екокомитета организираха екологична инициатива – кампания за събиране на пластмасови капачки, които ще предадат за рециклиране.
Конкурс за коледна украса
Тази година в нашето училище Коледа дойде с мисъл за природата.
На 22.12.2024г. се проведе нашият екоконкурс за коледна украса от рециклирани материали. Инициативата имаше за цел да провокира творчество, празничен дух и грижа за околната среда.
Със своите умения и ангажираност към опазването на околната среда, учениците от специалност „Компютърен график“, които са членове на екокомитета в училището, изработиха обява за предстоящия конкурс.
Учениците, подпомогнати от своите родители, вложиха ентусиазъм, креативност, фантазия и любов в изработването на великолепната коледна украса от рециклирани материали.
Участниците в конкурса направиха задачата на журито изключително трудна, но и много приятна.
Екосъстезание
Като част от дейностите по програма „Екоучилища“ на 19.12.2024г. във Филиала на СУ „Васил Левски“ се състоя необичайно еко коледно състезание. В трепетно очакване на най- светлия и чакан от децата празник, те се включиха в щафетни игри, които бяха изпитание не само за хъса и волята им за победа, но и за тяхната екологична култура.
Децата разделяха отпадъци в съответните кофи, украсиха красиви елхи с изделия от рециклирани материали и поставиха под тях изобилие от подаръци от отпадъчни продукти. Естествено за всяко дете имаше награда.
Мисия „Чиста планета“
На 04.12.2024г. учениците от 1. клас се впуснаха в екоприключение в Леголенд.
Малките строители от група „Легоприключения“ и г- жа Ива Григорова направиха нещо вълнуващо! Те отвориха вратите на своя Леголенд, изграден с много въображение и труд, за гости.
Но това не беше обикновена разходка… Нашите малки герои показаха как грижата за околната среда може да бъде не само важна, но и забавна. С помощта на Blue Bot роботи, които се превърнаха в истински екопатрули, те успяха да почистят миниатюрния си свят от отпадъци и да дадат пример как можем да се грижим за нашата планета.
Гости на Леготворителите бяха техните учители- г- жа Димитрова и г- жа Павлова, както и директорът на училището, г- жа Мариета Христова, и зам.- директорът, г- жа Анета Димитрова.
Страстта към LEGO, роботиката и любовта към природата могат да вървят ръка за ръка!
Група „Легоприключения“ – 1. клас доказа, че малките промени водят до големи резултати!
Януари 2025г.
Изработване и поставяне на къщички за птици
В началото на месец януари малките природозащитници от 3.а клас изработиха къщички за птици, които поставиха на дърветата в двора на училището.
С тази инициатива децата изпълниха желанието си да създадат домове за птиците в района и да им помогнат през студените месеци.